The extinction coefficient for NADH is 6220M-1cm-1 at 340nm.calculate the following 1) the absorbance of a 2.2 x 10-5 M sample in a 1cmcuvete at 340nm 2) the absorbance of a 2.2 10-5M sample in a1mm cuvette at 340nm 3) the absorbance of a 1nM sample in a 1cm cuvette at340nm The extinction coefficient for NADH is 6220M-1cm-1 at 340nm.calculate the following 1) the absorbance of a 2.2 x 10-5 M sample in a 1cmcuvete at 340nm 2) the absorbance of a 2.2 10-5M sample in a1mm cuvette at 340nm 3) the absorbance of a 1nM sample in a 1cm cuvette at340nm
Explanation / Answer
Themolar extinction coefficient = A/ l xC Where A= absorbance l= path length (cm) C= concentration (M) Given, extinctioncoefficient for NADH = 6220 M-cm- 1) absorbance, A = 6220 x1 x 2.2 x10-5 =0.13684 2) absorbance , A = 6220 x10-1 x 2.2 x10-5 =0.013684 3) absorbance , A = 6220 x 1 x10-9 = 6.220 x 10-6 1) absorbance, A = 6220 x1 x 2.2 x10-5 =0.13684 2) absorbance , A = 6220 x10-1 x 2.2 x10-5 =0.013684 3) absorbance , A = 6220 x 1 x10-9 = 6.220 x 10-6