Question
Good Evening Cramster Family & Friends. "Happy NewYear" A 14-karat gold ring contains 7.45 g of gold, 2.66 g ofsilver, and 2.66 g of copper. Calculate the percent of goldin the 14-karat ring. Applying the strategy plan, I have tried everything under thesun, but cannot figure how they came up with 58.3%. Can you help? Thank you for your help. Sincerely, Jeannette PS: I do believe I have asked this question once ortwice. I do know gold has an atomic mass of 196.97 Good Evening Cramster Family & Friends. "Happy NewYear" A 14-karat gold ring contains 7.45 g of gold, 2.66 g ofsilver, and 2.66 g of copper. Calculate the percent of goldin the 14-karat ring. Applying the strategy plan, I have tried everything under thesun, but cannot figure how they came up with 58.3%. Can you help? Thank you for your help. Sincerely, Jeannette PS: I do believe I have asked this question once ortwice. I do know gold has an atomic mass of 196.97
Explanation / Answer
% = part _ X 100 whole Easy... 7.45 + 2.66 + 2.66 = 12.77 (7.45/12.77) * 100 = 58.3 % PLEASE RATE....I LOVEKARMA Easy... 7.45 + 2.66 + 2.66 = 12.77 (7.45/12.77) * 100 = 58.3 % PLEASE RATE....I LOVEKARMA