Consider the the gas-phase decomposition ofNO2: NO2 --> NO + 1/2 O2 Temperature
ID: 676867 • Letter: C
Question
Consider the the gas-phase decomposition ofNO2: NO2 --> NO + 1/2 O2Temperature Initial [NO2](M) Initial rate (M·s–1)
600K 0.0010 5.4 × 10–7
600 K 0.0020 2.2 × 10–6
700K 0.0020 5.2 × 10–5
From this data, determine:
1)The activation energy Ea
2) If 0.0050 moles of NO2 are sealed in a 1.0-liter flask andallowed to decompose at 650 K, how long
would it take before the concentration of [NO2] = 0.0010 M?
Explanation / Answer
a) Formula : ln (k1/k2) = Ea /R ( 1/T2 -1/T1 ) From the table , k1 = 2.2 × 10 ^–6Ms^–1k2 = 5.2 × 10^–5Ms^–1 T1 = 600 K T2 = 700 K Upon substituting in the above formula, ln (2.2 × 10 ^–6 / 5.2 × 10^–5) = Ea / 8.314 J / mol.K ( 1/700 K - 1/ 600 K) -3.16 = Ea ( -100 ) / 8.314 J / mol. * 700 * 600 K Ea = 3.16 * 8.314 J / mol. * 700 * 600K / 100 = 110.34 kJ / mol
b ) It is a second order reaction, Formula : 1/[A] = kt + 1/ [A]0 [A]0 = 0.005 M [A] = 0.0010 M k at 650 K can be obtained by taking theequation ln (k1/k2) = Ea /R ( 1/T2 -1/T1 ). Now upon substituting in the above formula time can beobtained.
[A]0 = 0.005 M [A] = 0.0010 M k at 650 K can be obtained by taking theequation ln (k1/k2) = Ea /R ( 1/T2 -1/T1 ). Now upon substituting in the above formula time can beobtained.