1)What is the concentration, in moles per litre: 60.g ofNaOH in 500. mL solution 2) What is the molarity of a 5.0L solution containing 10 molesof Ca(NO3)2 3) Calculate the molar concentration of 0.26 mol of HCL in 1.0solution 4) How many moles of AlCl3 are contained in 350.0 mL of 0.250M of AlCl3 1)What is the concentration, in moles per litre: 60.g ofNaOH in 500. mL solution 2) What is the molarity of a 5.0L solution containing 10 molesof Ca(NO3)2 3) Calculate the molar concentration of 0.26 mol of HCL in 1.0solution 4) How many moles of AlCl3 are contained in 350.0 mL of 0.250M of AlCl3
Explanation / Answer
Molarity = #of moles of substance / volume of solution inliters = molar concentration 1) molar mass of NaOH = 40 g/mol #moles = 60g/40(g/mol) = 1.5 Volume = 0.5 L Molarity = 1.5/0.5 = 3M 2) #moles = 10 Volume = 5 L Molarity = 10/5 = 2M 3) #moles = 0.26 Volume = 1 L Molarity = 0.26/1 = 0.26M 4)Molarity = 0.250 V = 0.350 L #moles = Molarity * Volume = 0.25 * 0.35 =0.0875 moles Volume = 1 L Molarity = 0.26/1 = 0.26M 4)Molarity = 0.250 V = 0.350 L #moles = Molarity * Volume = 0.25 * 0.35 =0.0875 moles