Use this table: element symbol atomicmass (u) hydrogen H 1.007 94 oxygen O 15.9994 carbon C 12.0111 For the reaction 2H2 + o2 -> 2H2O calculate the percentyield of 860. g of water are produced when 100g of hydrogen reactwith an excess of oxygen. Use this table: element symbol atomicmass (u) hydrogen H 1.007 94 oxygen O 15.9994 carbon C 12.0111 For the reaction 2H2 + o2 -> 2H2O calculate the percentyield of 860. g of water are produced when 100g of hydrogen reactwith an excess of oxygen.
Explanation / Answer
Molar mass of hydrogen - 2 gm/mol Thus, no. of moles of hydrogen = 100/2 = 50 molesH2 We have, by comparing the coefficients of the reaction : 2 moles H2 give - 2 moles H2O Therefore, 50 moles H2 give - 50 molesH2O Mass of 50 moles H2O = 50x18 gms = 900 gms Actual yield = 860 gms Therefore, % yield = 860/900 x 100% = 95.56% We have, by comparing the coefficients of the reaction : 2 moles H2 give - 2 moles H2O Therefore, 50 moles H2 give - 50 molesH2O Mass of 50 moles H2O = 50x18 gms = 900 gms Actual yield = 860 gms Therefore, % yield = 860/900 x 100% = 95.56%