15)a 60.2 mL sample of a 0.588 M calcium nitrate (ca(No3)2)solution is mixed with 80.5 ML of 1.396 M calcium nitrate.Calculate the concentration of the final solution number_________________________ 18) you have 505 ML of a 0.180 M HCL solution and you want todilute it ti exactly 0.100M. how much water should you add? number__________________ML 15)a 60.2 mL sample of a 0.588 M calcium nitrate (ca(No3)2)solution is mixed with 80.5 ML of 1.396 M calcium nitrate.Calculate the concentration of the final solution number_________________________ 18) you have 505 ML of a 0.180 M HCL solution and you want todilute it ti exactly 0.100M. how much water should you add? number__________________ML
Explanation / Answer
15. Concentration of final solution = {(60.2mL*0.588M )+(80.5mL+1.396M)}/(60.2mL+80.5mL) =1.05M 18 . Formula : MiVi = MfVf Given data : Mi = 0.180M Vi =505mL Mf=0.100M Vf=? Vf = MiVi / Mf =(0.180M*505mL)/0.100M = 909mL