Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the titration of 100.0 mL of .200 M acetic acid(K a = 1.8 X 10 -5 ) by

ID: 678372 • Letter: C

Question

Consider the titration of 100.0 mL of .200 M acetic acid(Ka = 1.8 X 10-5 ) by .100 M KOH. Calculate the pH of the resulting solution after the followingvolumes of KOH have been added: a. 0.0 mL b. 50.0 mL c. 100.0 mL d. 150.0 mL e. 200.0 mL f. 250.0 mL Consider the titration of 100.0 mL of .200 M acetic acid(Ka = 1.8 X 10-5 ) by .100 M KOH. Calculate the pH of the resulting solution after the followingvolumes of KOH have been added: a. 0.0 mL b. 50.0 mL c. 100.0 mL d. 150.0 mL e. 200.0 mL f. 250.0 mL

Explanation / Answer

Balanced chemical equation :                                                CH3COOH + KOH -----------> CH3COOK + H2O a )   When there is no base                                         [H+] = 1.8 X 10-5 * 0.2 M                                                  =   1.89 * 10 ^ -3 M                                      pH     = 2.72                                                  b)                                           CH3COOH     +     KOH -----------> CH3COOK + H2O Beforerxn                         0.1 L * 0.2 M      0.1M * 0.05 L                                                      = 0.02 mols         0.005 mols After rxn                          0.02 mols - 0.005 mols   0                            0.005                                                  = 0.015 mols                                         [H+] = 0.015 mols / 0.15 L                                                  = 0.1 M                                          pH   = 1 c)                                       CH3COOH     +     KOH -----------> CH3COOK + H2O Beforerxn                         0.1 L * 0.2 M      0.1M * 0.1 L                                                      = 0.02 mols         0.01 mols After rxn                          0.02 mols - 0.01 mols   0                            0.01                                                  = 0.01 mols                                         [H+] = 0.01 mols / 0.2 L                                                  = 0.05 M                                          pH   = 1.30 Similarly we can calculate for the remaining . Beforerxn                         0.1 L * 0.2 M      0.1M * 0.1 L                                                      = 0.02 mols         0.01 mols After rxn                          0.02 mols - 0.01 mols   0                            0.01                                                  = 0.01 mols                                         [H+] = 0.01 mols / 0.2 L                                                  = 0.05 M                                          pH   = 1.30 Similarly we can calculate for the remaining .