A student weighed out 1.74 grams of sodium hydroxide pellets andadded them to 48
ID: 679128 • Letter: A
Question
A student weighed out 1.74 grams of sodium hydroxide pellets andadded them to 48.0 grams of water in a calorimeter. Extrapolatingback to the time of mixing yielded a temperature change at the timeof mixing equal to 9.20 degrees C. Calculate the heat of solutionper mole of NaOH in J. Assume that the specific heat of the sodiumhydroxide solution is 3.93 J/K.g. Enter your answer as a numberwith three significant figures.This is what I did...but it was wrong....
q=(total mass)(specific heat)(T)
q=(49.74g)(3.93J/K*g)(282.2K)=55163.94804J
mol of solute=1.74g*(mol/40g)=0.0435mol
Hsoln=q/mol solute
Hsoln=55163.94804J/0.0435mol=1.27*10^6 J/mol
I tried both positive and negative signs (neither are right forthis answer).