For thereaction CO(g) +Cl 2 (g) COCl 2 (g) at a particular temperature, K = 6.66
ID: 679864 • Letter: F
Question
For thereaction CO(g) +Cl2(g) COCl2(g)at a particular temperature, K = 6.66x10-12 ,when all concentrations are expressed in mol/L. PureCOCl2 is added to a 1.00L flask. At equilibrium it isfound that 0.25 mol of COCl2 remains. What is theequilibrium concentration of CO? For thereaction CO(g) +Cl2(g) COCl2(g)
at a particular temperature, K = 6.66x10-12 ,when all concentrations are expressed in mol/L. PureCOCl2 is added to a 1.00L flask. At equilibrium it isfound that 0.25 mol of COCl2 remains. What is theequilibrium concentration of CO?
Explanation / Answer
We Know that : The given Reaction is : CO(g)+Cl2(g) COCl2(g)intial: 0 0 a change: +x +x - x equilibrium: X X a- X As the Reaction vessel istaken 1 L. K = X2 / ( a - X ) 6.66 x 10-12 = X2 / 0.25 M Solving the above equation we get : X = 1.29 x 10-6 M. 6.66 x 10-12 = X2 / 0.25 M Solving the above equation we get : X = 1.29 x 10-6 M.