The mole fraction of KNO 3 in an aqueous solution is0.0194. The solution\'s dens
ID: 679903 • Letter: T
Question
The mole fraction of KNO3 in an aqueous solution is0.0194. The solution's density is 1.0627 g/mL. Calculate the molarity of the solution. I am fine with converting any other combo of concentrationunits, but somehow this one stumps me. Thanks, and I'llrate! The mole fraction of KNO3 in an aqueous solution is0.0194. The solution's density is 1.0627 g/mL. Calculate the molarity of the solution. I am fine with converting any other combo of concentrationunits, but somehow this one stumps me. Thanks, and I'llrate!Explanation / Answer
Assume there is 1 mol of solution: There is 0.0194mol ofKNO3 and 0.9806mol of H2O n(KNO3) = m/M m(KNO3) = nM = 0.0194 x 101.11 = 1.96g n(H2O) = m/M m(H2O) = nM = 0.9806 x 18.016 = 17.67g Total mass of solution = 1.96 + 17.67 = 19.63g Density = mass/volume 1.0627 = 19.63/Volume Volume = 18.47mL Molarity = 0.0194mol/0.01847L = 1.05M Hope this helps!