Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 25.00mL sample of sulfuric acid, a diprotic acid, was titratedwith 24.66mL of

ID: 679962 • Letter: A

Question

A 25.00mL sample of sulfuric acid, a diprotic acid, was titratedwith 24.66mL of aqueous NaOH. Upon evaporation, 0.550g of drysodium sulfate was recovered.
a. what is the normality of the sulfuric acid
b. what this the normality of NaOH.

Explanation / Answer

H2SO4 + 2NaOH ->Na2SO4 + 2H2O n(Na2SO4) = m/M = 0.55/142.04 =0.003872mol n(H2SO4) = 0.003872mol c(H2SO4) = n/v = 0.003872/0.025 = 0.1549M Normality of sulfuric acid = 2 x 0.1549 = 0.3098N n(NaOH) = 2 x 0.003872 = 0.007744mol c(NaOH) = n/v = 0.007744/0.02466 = 0.314M Normality of NaOH = 0.314N Hope this helps!