One tablespoon of peanut butter has a mass of 16 g. It is combustedin a calorimeter whose heat capacity is 120.0kJ/C. The temperatureof the calorimeter rises from 22.2 degrees C to 25.4 degrees C.Find the food caloric content of peanut butter (kcal/g). Pleaseshow me all your steps! I keep getting 79.8 kcal/g and the actualanswer is more like 4 or 5 kcal/g. One tablespoon of peanut butter has a mass of 16 g. It is combustedin a calorimeter whose heat capacity is 120.0kJ/C. The temperatureof the calorimeter rises from 22.2 degrees C to 25.4 degrees C.Find the food caloric content of peanut butter (kcal/g). Pleaseshow me all your steps! I keep getting 79.8 kcal/g and the actualanswer is more like 4 or 5 kcal/g.
Explanation / Answer
We Know that : According to Thermodynamic Relationship : Q = m x s x t =16 g x 120 KJ / C x 3.2 C = 6144 KJ -g = 1467.4944 KCal- g For the combustion of 1 gm of substance the amount of energyreleased is : = 1467.4944 KCal / 16 gm = 91.7184 KCal / g