I am stuck with question 26 ofChapter 5 in Kotz's Chemistry and ChemicalReactivity (7th edition). I am unsure of where to evenbegin in this particular question. It states: "A 25.0mL sampleof benzene at 19.9°C was cooled to itsmelting point, 5.5°C, and then frozen. Howmuch energy as heat was given off in this process?" Density of benzene:0.80g/mLSpecific heat capacity ofbenzene: 1.74J/g.KHeat of fusion of benzene:127J/g I am stuck with question 26 ofChapter 5 in Kotz's Chemistry and ChemicalReactivity (7th edition). I am unsure of where to evenbegin in this particular question. It states: "A 25.0mL sampleof benzene at 19.9°C was cooled to itsmelting point, 5.5°C, and then frozen. Howmuch energy as heat was given off in this process?" Density of benzene:0.80g/mLSpecific heat capacity ofbenzene: 1.74J/g.KHeat of fusion of benzene:127J/g
Explanation / Answer
q1 = m * s*T mass of benzene = 25.0 mL * 0.8 g/mL = 20g specific heat =1.74 J /g.K T = 5.5oC - 19.9oC = -14.4 oC q1 = 20 g *1.74 J/g.K * ( -14.4oC) = -501.12 J At 5.5 oC benzenefreezes . q2 = - (20 g * 127 J/g) = -2540 J total heat enrgy given off in this process is Q = -501.12J + ( -2540 J) = -3041.12 J