2NO(g) + 2H2(g) --------->N2(g) + 2H2O(g) The Rate law for this reaction when it isfirst order in H2 and second order in NO. Writethe rate law, and find the reaction rate. The rate constant at 1000 K is 6.0 x104 M-2s-1 Concentrations are [NO]=0.035 M and[H2]=0.015 M What is the reaction rate when [H2] is0.010 M? 2NO(g) + 2H2(g) --------->N2(g) + 2H2O(g) The Rate law for this reaction when it isfirst order in H2 and second order in NO. Writethe rate law, and find the reaction rate. The rate constant at 1000 K is 6.0 x104 M-2s-1 Concentrations are [NO]=0.035 M and[H2]=0.015 M What is the reaction rate when [H2] is0.010 M? Concentrations are [NO]=0.035 M and[H2]=0.015 M What is the reaction rate when [H2] is0.010 M?
Explanation / Answer
2NO(g) + 2H2(g) -----> N2 (g) +2H2O(g) Rate = K [H2 ] [ NO ]2 b. Reaction Rate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.015 M ] = 1.1025 M s-1 c. ReactionRate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.010 M ] = 0.735 M s-1 c. ReactionRate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.010 M ] = 0.735 M s-1