Rauolt's law is P =PoX A solution was made by adding 75.0 g of sucrose(C12H22O11) to 500.0 g of water ata temperature of 20oC. What's the number of moles of water in the solution and what'sthe mole fraction of water in the solution? Rauolt's law is P =PoX A solution was made by adding 75.0 g of sucrose(C12H22O11) to 500.0 g of water ata temperature of 20oC. What's the number of moles of water in the solution and what'sthe mole fraction of water in the solution? A solution was made by adding 75.0 g of sucrose(C12H22O11) to 500.0 g of water ata temperature of 20oC. What's the number of moles of water in the solution and what'sthe mole fraction of water in the solution?
Explanation / Answer
Moles of water = mass / molar mass =500 g / 18 g/mol =27.77 moles Moles of sucrose = 75 g / 342.3 g/mol =0.219 moles Total moles = 27.77 + 0.219 = 27.98 moles Mole fraction of water = moles of water / total moles =27.77 moles / 27.98 moles =0.9924