can someone please help me??? 1.Calculate the molarity of an acetic acid solutio
ID: 682997 • Letter: C
Question
can someone please help me???1.Calculate the molarity of an acetic acid solution if 76.34 mL ofthe solution is needed to neutralize 112 mL of 1.85 Msodium hydroxide. The equation for the reaction is
can someone please help me???
1.Calculate the molarity of an acetic acid solution if 76.34 mL ofthe solution is needed to neutralize 112 mL of 1.85 Msodium hydroxide. The equation for the reaction is
Explanation / Answer
CH3COOH + NaOH -> CH3COONa +H2O n(NaOH) = cv = 1.85 x 0.112 = 0.2072mol n(CH3COOH) = 0.2072mol c(CH3COOH) = n/v = 0.2072/0.07634 = 2.71M Hope this helps!