Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have to meet a deadline and need emergency help? 1.To obtain the solute for 20

ID: 683052 • Letter: I

Question

I have to meet a deadline and need emergency help? 1.To obtain the solute for 207 g of a 19.1% (w/w) solution ofsugar we would weigh out ________ g of sugar.

2.Calculate the concentration of an aqueous KCl solution if 322 mLof the solution gives 13.1 g of AgCl when treated with excessAgNO3. The equation for the reaction is? I have to meet a deadline and need emergency help? 1.To obtain the solute for 207 g of a 19.1% (w/w) solution ofsugar we would weigh out ________ g of sugar.

2.Calculate the concentration of an aqueous KCl solution if 322 mLof the solution gives 13.1 g of AgCl when treated with excessAgNO3. The equation for the reaction is?

Explanation / Answer

1. Total mass of solution = 207 g. 19.1 % of this mass = (19.1 / 100) * 207 g                               = 39.53 g So we would weight out 39.53 g of sugar and add enough waterto get total mass upto 207 g . . 2. KCl + AgNO3 -------> AgCl + KNO3. . Moles of AgCl = mass / molar mass                         =13.1 g / 143.32 g/mol                         =0.0914 mol Since 1 mole of KCl produces 1 mole of AgCl, moles of KCl =0.0914 mol . Molarity of KCl = moles / volume                          = 0.0914 mol / 0.322 L                           =0.284 M