For combustion of hydrogenH 2 (g) + 1/2 O 2 (g) -> H 2 O(l) thereaction enthalpy
ID: 686273 • Letter: F
Question
For combustion of hydrogenH2(g) + 1/2 O2(g) -> H2O(l) thereaction enthalpy is -286 kJ/mol and the reaction Gibbs free energyis -237 kJ/mol. Calculate the amount of heat that will be given offby burning 1 mole of hydrogen gas (find result in kJ Please show final answer For combustion of hydrogenH2(g) + 1/2 O2(g) -> H2O(l) thereaction enthalpy is -286 kJ/mol and the reaction Gibbs free energyis -237 kJ/mol. Calculate the amount of heat that will be given offby burning 1 mole of hydrogen gas (find result in kJ Please show final answer Please show final answerExplanation / Answer
enthalpy H = -286 kJ/molGibbs free energy G = -237 kJ/mol. the amount of heat that will be given off by burning 1 mole ofhydrogen gas = H -G = -49 kJ /mol