Ozone Laer The destructin of the ozone layer bychlorofluorocarbons (CFCs) can be described by the followingreactions: ClO(g) + O3(g) -> Cl(g) + 2 O2(g) (Hdegree rxn = -29.90 kJ) 2 O3(g) -> 3O2(g) (Hdegree rxn = 24.18 kJ) Determine the value of heat of reaction for thefollowing: Cl(g) + O3(g) -> ClO(g) +O2(g) (Hdegree = ?) _______ kJ Ozone Laer The destructin of the ozone layer bychlorofluorocarbons (CFCs) can be described by the followingreactions: ClO(g) + O3(g) -> Cl(g) + 2 O2(g) (Hdegree rxn = -29.90 kJ) 2 O3(g) -> 3O2(g) (Hdegree rxn = 24.18 kJ) Determine the value of heat of reaction for thefollowing: Cl(g) + O3(g) -> ClO(g) +O2(g) (Hdegree = ?) _______ kJ
Explanation / Answer
ClO(g) + O3(g) -> Cl(g) + 2 O2(g) (H 1 = -29.90 kJ) --(1) 2 O3(g) -> 3O2(g) (H 2 = 24.18 kJ) ----(2) Cl(g) + O3(g) -> ClO(g) +O2(g) (Hdegree =?) -(3) Eq(3) can be obtained by Reverse of Eq ( 1 ) +Eq ( 2) So, H = - ( H 1 ) + H 2 = - ( -29.9 ) + 24.18 ) = +54.08 KJ