CO(g) + H2 (g) (arrow) C (s) +H2O (l) a) for the above reaction write an equilibriumexpression. b)The eqilibrium constant for this reactionat a particulartemperature is 2.8. calculate the value of reaction quotient Q if 5.00 moleof each reactant is mixed with .60 mole of each of theproducts in a 2.000 L flask. c)Predict the direction that the reaction would proceed toeach equilibrium. CO(g) + H2 (g) (arrow) C (s) +H2O (l) a) for the above reaction write an equilibriumexpression. b)The eqilibrium constant for this reactionat a particulartemperature is 2.8. calculate the value of reaction quotient Q if 5.00 moleof each reactant is mixed with .60 mole of each of theproducts in a 2.000 L flask. c)Predict the direction that the reaction would proceed toeach equilibrium.
Explanation / Answer
a) For the given reaction - CO (g) + H2 (g) ------>C (s) + H2O (l) The equillibrium expression, K = 1/ PCO *PH2 b) Reaction quotient, Q = 1 /(5/2)*(5/2) = 0.16 c) Forward direction.