can somebody do following problem please? thank you. to prevent the presence of
ID: 686792 • Letter: C
Question
can somebody do following problem please? thank you. to prevent the presence of air, noble gases are placed overhighly reactive chemicals to act as inert "blanketing" gases. achemical engineer places a mixture of noble gases consisting if5.91 g of He. 15.4 g of Ne, and 34.3g of Kr in a piston cylinderassembly at STP. calculate the partical pressure of each gas inatm. PHe= PNe= PKr= can somebody do following problem please? thank you. to prevent the presence of air, noble gases are placed overhighly reactive chemicals to act as inert "blanketing" gases. achemical engineer places a mixture of noble gases consisting if5.91 g of He. 15.4 g of Ne, and 34.3g of Kr in a piston cylinderassembly at STP. calculate the partical pressure of each gas inatm. PHe= PNe= PKr=Explanation / Answer
The total pressure of a gas mixture is the sum of the partialpressures of each individual gas in the mixture. where the partial pressure of an individual gas component inan ideal gas can be obtained using this expression: so 5.91 g of He = 5.91/4 = 1.4775 moles. 15.4 g of Ne = 15.4/20 =0.77 moles and 34.3g of Kr = 34.3/84 = 0.408 moles here total moles = 1.4775+ 0.77 + 0.408 = 2.655 moles now, mole fraction of: He = 1.4775/2.655 = 0.556 Ne = 0.77/2.655 = 0.29 Kr = 0.408/2.655 = 0.1536 STP conditions = 1atm so partial pressure of: He = 0.556 *1 atm = 0.556atm similarly partial pressures of Ne = 0.29atm and partial pressure of Kr = 0.556atm