Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the Methode Champenoise, grape juice is fermented in a wine bottle to produce

ID: 687447 • Letter: I

Question

In the Methode Champenoise, grape juice is fermented in a wine bottle to produce sparkling wine. The reaction is given below. C6H12O6(aq) 2C2H5OH(aq) + 2CO2(g) Fermentation of 750. mL grape juice(density = 1.0 g/cm3) is allowed to take place in a bottle with a total volume of 825 mL until 12% by volume is ethanol(C2H5OH). Assuming that the CO2 is insoluble in H2O (actually, a wrong assumption), what would be the pressure of CO2 inside the wine bottle at25C? (The density of ethanol is0.79 g/cm3.) In the Methode Champenoise, grape juice is fermented in a wine bottle to produce sparkling wine. The reaction is given below.

Explanation / Answer

reaction of "methode champenoise"
C6H12O6(aq) 2 C2H5OH(aq) + 2CO2(g) total volume of sparkling wine produce=825ml density of ethanol= 0.79gm/cm3 the pressure of CO2 inside thewine bottke =? P=R*T/V = 8.314*298/825 =3.0031torr the pressure of CO2inside the wine bottle at 250c is 3.003torrr. the pressure of CO2 inside thewine bottke =? P=R*T/V = 8.314*298/825 =3.0031torr the pressure of CO2inside the wine bottle at 250c is 3.003torrr.