The acidic substant in vinegar is acetic acid,HC2H3O2. When 4.00 grams of acertain vinegar sample was titrated with .200 M NaOH, 25.56 mL ofthe NaOH solution were required to reach equivalence point. What is the percent compostion by mass ofHC2H3O2 in the vinegar? The answer is 7.68% but do not know how to get there. I have been working on this problem forever and cannot get theright answer. I am desperate for some help. The acidic substant in vinegar is acetic acid,HC2H3O2. When 4.00 grams of acertain vinegar sample was titrated with .200 M NaOH, 25.56 mL ofthe NaOH solution were required to reach equivalence point. What is the percent compostion by mass ofHC2H3O2 in the vinegar? The answer is 7.68% but do not know how to get there. I have been working on this problem forever and cannot get theright answer. I am desperate for some help.
Explanation / Answer
MOLES OF HC2H3O2 IS =.2*25.56ML=5.112 MILI MOLES=306.72MILLIGRAM %=.30672/4*100=7.68%