If the heat of reaction for the following equation equals -256kJ, how much heat
ID: 688411 • Letter: I
Question
If the heat of reaction for the following equation equals -256kJ, how much heat would be generated if 32.5 g of C2H4 (g) wereused in the reaction? C2H4 (g) + 3O2 (g) ........................2CO2 (g) + 2H2O(g) please show formula,what each represents,and how tosolve thanks If the heat of reaction for the following equation equals -256kJ, how much heat would be generated if 32.5 g of C2H4 (g) wereused in the reaction? C2H4 (g) + 3O2 (g) ........................2CO2 (g) + 2H2O(g) please show formula,what each represents,and how tosolve thanksExplanation / Answer
Therefore, 32.5 grams of C2H4 = 32.5 g x 1 mol/28 grams =1.15 mol
H = 1.16 mol x -256 kJ/mol = -297kJ