Students at the University of North Texas and the Universityof Washington built a car propelled by compressed nitrogengas. The gas was obtained by boiling liquid nitrogen storedin a 200.0 L tank. What volume of N2 is releasedat 0.975 atm of pressure and 25 degrees C from a tank full ofliquid N2 (d = 0.808 g/mL)? _____ L Students at the University of North Texas and the Universityof Washington built a car propelled by compressed nitrogengas. The gas was obtained by boiling liquid nitrogen storedin a 200.0 L tank. What volume of N2 is releasedat 0.975 atm of pressure and 25 degrees C from a tank full ofliquid N2 (d = 0.808 g/mL)? _____ L
Explanation / Answer
we know that density = mass/volume mass = density*volume =0.808*200000 =161600 g now moles n = 161600/28 = 5771.4286 moles we know that PV = nRT here R = universal gas constant = 0.0821 L-atm /K T = 25+273 K = 298 K P = 0.975 atm V = ? so putting the values we get: V = nRT/P = 5771.4286*0.0821*298/0.975 = 144823.2 ml = 144.8232 L so volume which will escape =200 - 144.8232 L = 55.1768 L