Question
Carbonyl fluoride, COF2, is an important intermediate used inthe production of fluorine-containing compounds. For instance, itis used to make the refrigerant carbon tetrafluoride, CF4 via thereaction 2COF2(g) is in equilibrium with CO2 (g) + CF4 (g) Kc=5.00 If only COF2 is present initially at a concentration of 2.00M, what concentration of COF2 remains at equilibrium? Any help is appreciated! Carbonyl fluoride, COF2, is an important intermediate used inthe production of fluorine-containing compounds. For instance, itis used to make the refrigerant carbon tetrafluoride, CF4 via thereaction 2COF2(g) is in equilibrium with CO2 (g) + CF4 (g) Kc=5.00 If only COF2 is present initially at a concentration of 2.00M, what concentration of COF2 remains at equilibrium? Any help is appreciated!
Explanation / Answer
Let x be the concentration of the CO2 & CF4 atequlibriu 2COF2(g) <----> CO2 (g) + CF4 (g) : Kc=5.00 initialconc. 2M 0 o change -2x +x + x Equbconc. 2-2x x x The Equilibriun constant for the above reaction is , Kc =([CO2 ] [CF4] ) / [CoF2] 2 5.0 = ( x * x ) / (2-2x) 2 5 * (2-2x) 2 = x2 19x2 -40x + 20 = 0 x = {-(-40) ±( (-40) ^2 -4(19)(20))} / 2*19 x = 0.81725 M & x = 1.288M We neglect 1.288M value because 2-2x is -ve So the concentration of COF2 left = 2 - 2(0.81725) =0.3655 M 19x2 -40x + 20 = 0 x = {-(-40) ±( (-40) ^2 -4(19)(20))} / 2*19 x = 0.81725 M & x = 1.288M We neglect 1.288M value because 2-2x is -ve So the concentration of COF2 left = 2 - 2(0.81725) =0.3655 M