4PH 3 (g) P 4 (g) + 6H 2 (g) is the givenequation. d[P 4 ]/dt =4.5×10 -3 M/s at
ID: 691440 • Letter: 4
Question
4PH3(g) P4(g) + 6H2(g) is the givenequation.d[P4]/dt =4.5×10-3 M/s at a particular temperature and setof concentrations.
What are d[H2]/dt andd[PH3]/dt?
I see that as P4 is the given rate, as P4 makes 1 mol, H2 makes 6and PH3 4 mol.
I took the ratios of 6mol H2 / 1 mol P4 = 6 and 4 mol PH3 /1 =4
I then multiplied:
6*4.5e-3= 0.027 M/s
4*4.5e-3= 0.018 M/s
It then asks What is the rate of thereaction?
So wouldn't the rate of the reaction be the slowest rate of themall, that being the given?
4.5e-3 M/s ?
Thank You in Advance. I will rate you well for helping me withthis. I know it is obvious, the answer is just eluding me itseems.