Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ac Community College of Rho-x Periodic Table 20 of 36 apling Learning A children

ID: 696464 • Letter: A

Question

Ac Community College of Rho-x Periodic Table 20 of 36 apling Learning A children's liquid medicine contains 100 mg of the active ingredient in 5 mL. If a child should receive 150 mg of the active ingredient, how many milliliters of the medicine'should the child be given? For the purposes of this question, assume that these numbers are exact Number mL The package states that one teaspoon (tsp) is approximately equal to five milliliters. Calculate the n teaspoons that the child should receive. Use the given approximation as your conversion factor. Number tsp about u tarma of ute

Explanation / Answer

5 ML contains 100 mg drug.

so that, for 150 mg drug required volume = 150*5/100 = 7.5 ml

answer: 7.5 ml

1 teaspoon = 5 ml

No of teaspoons required = 7.5*1/5 = 1.5 teaspoon