Part A When 0 600 g Mn is combined with enough hydrochloric acid to make 100 0 m
ID: 696729 • Letter: P
Question
Part A When 0 600 g Mn is combined with enough hydrochloric acid to make 100 0 mL, of solution in a coffee-cup calorimeter, all of the Mn reacts, raising the temperature of the solution from 23.3 °Cto 29 5 "C the density is 1.00 g/mL) Express your answer using three significant figures. Manganese reacts with hydrochloric acid to produce manganese(II) chloride and hydrogen Ran(s) + 2HCI(aq) MnCl2(aq) + H2(g) exn for the reaction as written. (Assume that the specific heat capacity of the solution is 4.18 J/g C and You may want to reference ( 67 while completing this problem kJExplanation / Answer
no of mol of Mn = 0.6/55 = 0.011 mol
heat released(q) = m*s*DT
= 100*4.18*(29.5-23.3)
= 2.59 kj
DH0rxn = -q/n
= -2.59/0.011
= -2.35*10^2 kj/mol