Given that Ka = 4.16*10^-5 pKa = - log Ka = - log 4.16*10^-5 = 4.38 No. of moles
ID: 699627 • Letter: G
Question
Given that Ka = 4.16*10^-5
pKa = - log Ka
= - log 4.16*10^-5
= 4.38
No. of moles of the acid initially present = molarity * volume in L
= (0.200 mol/L) × (635/1000 L)
= 0.127 mol of HA acid
given that HA be the formula of the weak acid.
After addition of strong base, a part of HA reacts with the strong base to form A ions.
Consider the dissociation of HA in the buffer solution.
HA(aq) + HO(l) A(aq) + HO(aq)
pH = pKa + log([A]/[HA])
4.14 = 4.38 + log([A]/[HA])
log([A]/[HA]) = -0.24
[A]/[HA] = 100.24 = 0.575
[A]/[HA] = 0.575
therefore, The concentration ratio of conjugate base to acid = 0.575 : 1
Let x mol be the number of moles of the strong base initially added.
HA(aq) + OH(aq) A(aq) + HO(l)
The final concentration ratio of A to HA is
x/(635/1000) : (0.127 - x)/(635/1000) = 0.575 : 1
x : (0.127 - x) = 0.575 : 1
x × 1 = 0.575 × (0.127 - x)
y = 0.575 × 0.127 - 0.575x
1.575 x = 0.575 × 0.127
x = 0.575 × 0.127 / 1.575
x = 0.0464