The density of the solution is 1.55 g/mL. The molality of the solution is 0.56 m
ID: 699987 • Letter: T
Question
The density of the solution is 1.55 g/mL.
The molality of the solution is 0.56 m.
We define the molality of a solution as
molality = moles of solute/kg of solvent (carbon tetrachloride).
Assume that we have 1 kg of the solvent; therefore, we can write,
0.56 m = (moles of benzene)/(1 kg carbon tetrachloride)
====> moles of benzene = 0.56.
Molar mass of benzene, C6H6 = (6*12.01 + 6*1.008) g/mol = 78.108 g/mol.
Mass of benzene dissolved = (0.56 mole)*(78.108 g/mol) = 43.74048 g.
The total mass of the solution = 43.74048 g + 1 kg = 43.74048 g + (1 kg)*(1000 g/1 kg) = 1043.74048 g.
The volume of the solution = (1043.74048 g)/(1.55 g/mL) = 673.38095 mL = (673.38095 mL)*(1 L/1000 mL) = 0.67338095 L.
Molarity of the solution = (0.56 mole)/(0.67338095 L) = 0.831624 mol/L 0.8316 M (ans).
Explanation / Answer
3. (10 points) Benzene is dissolved in carbon tetracht yie oitd (10 points) Benzene gmL. The molality of the solution of is 0.56 m. Determine olvte dissolved is n carbon tetrachloride to yield a solution of density1. tetrac endeilant mt. its mo dat 55