(a) We can use the following relationship for dilution – V1S1 = V2S2, V1=10.0 ml
ID: 700051 • Letter: #
Question
(a)
We can use the following relationship for dilution –
V1S1 = V2S2, V1=10.0 ml of KOH and S1= 3.00 M and V2 = 250 ml of KOH, S2=?
S2= V1S1/V2 = 10*3/250 = 0.12 M
Now, for the acid-base reaction, we can use the following relationship -
V3S3 = V4S4, where, V3=38.5 ml, the volume of KOH; S3= 0.12 M, molarity of the diluted KOH solution.
V4=10 ml, the volume of H3PO4 and S4 = ?, molarity of H3PO4.
S4 =V3S3/V4 = 38.5*0.12/10 M = 0.462 M is the molarity of H3PO4.
(b)
By definition, 1 M, 1L contains =1 mol
0.462 M, 10 ml contains H3PO4 = 0.462*10/1000 mol
= (97.994 g/mol )*0.462*10/1000(mol) = 0.4527 g of H3PO4 was in the initial sample.