According to reaction stoichiometry 2 moles of H2 react with 1 mole of O2 to for
ID: 700315 • Letter: A
Question
According to reaction stoichiometry 2 moles of H2 react with 1 mole of O2 to form 2 moles of H2O per mole of reaction for which 483.6KJ of heat is released.This means for complete conversion of 1.5 moles of O2 3 moles of H2 will be reaquied and for 2 moles of H2 1 mole of O2 is required. So here O2 is in excess.With 2 mole of H2 1 mole of reaction occurs.So one mole of reaction occurs.We know, E= q+w
H= E + (PV)= E+ PV as P is constant.
Therefore H=q
W=-P V=1*22.4 atm L= 2269 J.This is work done on the system.Work done by the system will be negative of it.
q=-483.6KJ
So E=-481.3KJ internal energy change
Please comment in case of doubt.I'll help.