C2H4 + Cl2 -----> C2H4Cl2 Molar mass ( g/mol) 28 71 99 1 mole = 28 g of C2H4 rea
ID: 700320 • Letter: C
Question
C2H4 + Cl2 -----> C2H4Cl2
Molar mass ( g/mol) 28 71 99
1 mole = 28 g of C2H4 reacts with 1 mole = 71 g of Cl2
11.22 g of C2H4 reacts with M g of Cl2
M = ( 11.22x71)/28 = 28.45 g of Cl2
So 35.45 - 28.45 = 7.00 g of Cl2 left unreacted , so Cl2 is the excess reactant
Since all the mass of C2H4 completly reacted it is the limiting reactant
1 mole = 28 g of C2H4 reacts witCl2 produces 99 g of C2H4Cl2
11.22 g of C2H4 produces ( 11.22 x 99)/28 = 39.67 g of C2H4Cl2
So for 100 % of the yield the mass of 1,2-dichloroethane produced is 39.67 g
If the percent yield of the reaction is 50% then the mass of reactant left is 35.45 - 28.45 = 7.00 g of Cl2