Course wome C PS Problem 10.107 C)17 of 17 Part C Assume that an exhaled breath
ID: 702495 • Letter: C
Question
Course wome C PS Problem 10.107 C)17 of 17 Part C Assume that an exhaled breath of air consists of 74 9 % N2. 15.2 %0. 39 % co,, and 60 % water vapor if the total pressure of the gases is 0 980 atm, calculate the partial pressure of CO2 Express your answer using two significant figures. P 0.04 atm Submit Previosus Answers Request Answer Incorrect, Try Again; 2 attempts remaining Part D Ifthe total pressure of the gases is 0 900 atm calculate the part? prem" Express your answer using two significant igures Type here to searchExplanation / Answer
Part c
Partial pressure of CO2 = mol fraction of CO2 x total pressure
= 0.039 x 0.980
= 0.03822 atm
Part d
Partial pressure of water vapor = mol fraction of water vapor x total pressure
= 0.06 x 0.980
= 0.0588 atm
Part e
Moles of CO2 exhaled = PV/RT
= 0.03822 atm x 0.445 L / 0.0821 L-atm/mol-K x (37+273)
= 6.68 x 10^-4 moles
Part F
combustion of glucose
C6H12O6(s) + 6O2(g) -->6CO2(g) + 6H2O(g)
6 moles of CO2 required = 1 mol of C6H12O6
6.68 x 10^-4 moles of CO2 required = (6.68 x 10^-4/6)
= 1.114 x 10^-4 mol of C6H12O6
Mass of glucose = moles x molecular weight
= 1.114 x 10^-4 mol x 180.156 g/mol
= 0.02 g