Please work problems step by step, so I can understand. Question 1 CH 3 COOH + H
ID: 706448 • Letter: P
Question
Please work problems step by step, so I can understand.
Question 1
CH3COOH + HOCH2CH3? CH3COOCH2CH3 + H2O
Based on the equation above, what mass of acetic acid (CH3COOH) is needed to prepare 252 g of ethyl acetate (CH3COOCH2CH3) if the percent yield of the reaction is 85%?
(Assume ethanol is present in excess, ethyl acetate = 88.676 g/mol, and acetic acid = 60.0536 g/mol.)
Question 1 options:
296 g
300 g
252 g
201 g
Question 2
If the actual yield of Mg3N2 is 47.45 g and the theoretical is 51.09 g. What is the percent yield?
Question 3
Calculate the mass percent of carbon in one mole of the following compound, if the molecular mass of the compound is 74.12 g.
C4H9OH
Question 4
Question 4 options:Calculate the mass percent of P in the following if the molecular mass of the compound is 263.9 g. (Report you answer using the proper significant digits.)
Al = 26.9815 g/mol
P = 30.9738 g/mol
O = 15.9994 g/mol
296 g
300 g
252 g
201 g
Explanation / Answer
Ans 1 : 201 g
Percent yield = (actual yield / theoretical yield) x 100
85 = (252 / m) x 100
m = 296.47 g
Number of moles of ethyl acetate = 296.47 / 88.676 = 3.34 mol
So number of mol of acetic acid required will also be 3.34 mol
Mass of acid required = 3.34 x 60.0536
= 201 g