Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In a constant-pressure calorimetry experiment, 31.0 mL of 1.00 M HClO4 was mixed

ID: 713236 • Letter: I

Question

In a constant-pressure calorimetry experiment, 31.0 mL of 1.00 M HClO4 was mixed with 31.0 mL of 1.00 M LiOH in a calorimeter. Both solutions were initially at 21.5 OC. The final temperature of the mixture was 29.0OC. The heat capacity of the calorimeter is 28.1J/OC. The specific heat of the reaction mixture is 4.184 J/g°C and the density of all solutions is 1.00 g/mL. Calculate the qreaction. Report the numerical answer in kJ with correct significant digits (without units and not in scientific notation).

Explanation / Answer

total volume of solution = 3 + 31 = 62 mL

mass of solution = 62 x 1 = 62 g

temperature rise = 29 - 21.5 = 7.5 oC

Q = m Cp dT + Cp dT

   = 62 x 4.184 x 7.5 + 28.1 x 7.5

Q = 2156.31 J

qreaction = 2.16 x 10^3 kJ