What are the concentrations of OH- and H+ in a 0.00066 M solution of Ba(OH)2 at
ID: 727714 • Letter: W
Question
What are the concentrations of OH- and H+ in a 0.00066 M solution of Ba(OH)2 at 25 degree C? Assume complete dissociation.Explanation / Answer
Ba(OH)2 -----> Ba2+ + 2OH- since in the question there is no mention about the volume of solution so i am assuming it as 1 L solution now molarity = number of moles of solute/volume of solution in litres so number of moles of solute = molarity X volume of solution in litres so number of moles of Ba(OH)2 = 0.00075 X 1 = 0.00075 moles now 1 mole of Ba(OH)2 gives 2 moles of OH- so 0.00075 moles of Ba(OH)2 will give 0.00075 X 2 = 1.5 X 10^-3 moles of OH- molarity of OH- = 1.5 X 10^-3 / 1 = 1.5 X 10^-3 M also as Kw = [H+] [OH-] so 10^-14 = [H+] X 1.5 X 10^-3 [H+] = 10^-14/1.5 X 10^-3 = 6.667 X 10^-12 M