Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The common laboratory solvent water is often used to purify substances dissolved

ID: 728850 • Letter: T

Question

The common laboratory solvent water is often used to purify substances dissolved in it. The vapor pressure of water is 23.76 mm Hg at 25 degree C. In a laboratory experiment, students synthesized a new compound and found that when 8.528 grams of the compound were dissolved in 163.6 grams of water, the vapor pressure of the solution was 23.41 mm Hg. The compound was also found to be nonvolatile and a non-electrolyte. What is the molecular weight of this compound ? water = H2O = 18.02 g/mol. MW = g/mol

Explanation / Answer

Let molecular wt. be M
By Raoult's Law,
P0-P = xP0

x = (23.76-23.41)/23.76 = 0.0147

(8.528/M)/(8.528/M + 163.6/18) = 0.0147

Solving for M,

M = 62.76