Suppose there are 7 glasses. a. Assume that a tablespoon of salt weighs 30. g. C
ID: 729038 • Letter: S
Question
Suppose there are 7 glasses.a. Assume that a tablespoon of salt weighs 30. g. Calculate the weight percentage concentration of this solution if the solution weighed 250. g. Record this for Glass 1
b. Calculate the concentration of each solution in each glass, assuming that each dilution represents a 10:1 decrease in concentration (each solution weighs 250. g).
c. How many grams of salt are in each solution?
d. How many NaCl formula units are there in each of the solutions? Hint: 58.5 g of NaCl contains 6.02 x 1023 formula units of salt. Record this in the Table.
Explanation / Answer
a. weight percentage concentration = 30/250*100 = 12% Glass 1 - 12% b. Glass 2 - 27/250*100 = 10.8% Glass 3 - 24/250*100 = 9.6% Glass 4 - 21/250*100 = 8.4% Glass 5 - 18/250*100 = 7.2% Glass 6 - 15/250*100 = 6% Glass 7 - 12/250*100 = 4.8% c. Glass 2 - 27 g Glass 3 - 24 g Glass 4 - 21 g Glass 5 - 18 g Glass 6 - 15 g Glass 7 -12 g d. Glass 1 - 6.02*10^23/58.5*30 = 3.09*10^23 Glass 2 - 2.78*10^23 Glass 3 - 2.47*10^23 Glass 4 - 2.16*10^23 Glass 5 - 1.85*10^23 Glass 6 - 1.54*10^23 Glass 7 - 1.23*10^23