Methane (CH4) reacts with the oxygen in the air to produce carbon dioxide and wa
ID: 739694 • Letter: M
Question
Methane (CH4) reacts with the oxygen in the air to produce carbon dioxide and water.Ammonia (NH3) reacts with the oxygen in the air to produce nitrogen monoxide and water.
What mass of ammonia would produce the same amount of water as 1.00 g of methane reacting with excess oxygen?
Explanation / Answer
CH4 + 2 O2 ----- CO2 + 2 H2O 4NH3 + 5O2 ----------> 4NO + 6H2O 4 moles of NH3 produces 6 moles of H2O 1 g of methane = 1/16 moles water produced = 2/16 moles for 2/16 moles of water to be produced from NH3 we need 2/16 * 4/6 moles of ammonia = 1/12 moles of NH3 mass = 17/12 grams = 1.416 grams of NH3