Considering the combustion of methane, CH4 2.8 moles of methane are allowed to r
ID: 741582 • Letter: C
Question
Considering the combustion of methane, CH42.8 moles of methane are allowed to react with 5 moles of oxygen. what is the limiting reagent, and how may moles of CO2 can be made from this mixture? How many grams of CO2?
Explanation / Answer
ANSWER: CH4 + 202 ---> CO2 + 2H2O 1mol CH4 reacts with 2mol O2 to produce 1mol CO2 and 2mol H2O 2.8mol methane: This will require 2.8*2 =5.6mol O2. 5mol O2. Concentrate only on the limiting reactant, 5mol O2 2mol O2 produce 1mol CO2 5mol O2 will produce 2.5mol CO2 answer Molar mass CO2 = 44g/mol 2.5mol CO2 = 2.5*44 = 110g CO2