Hi I have a question if you dont mind answering, Well my name is yvette and here
ID: 749158 • Letter: H
Question
Hi I have a question if you dont mind answering, Well my name is yvette and here goes the question, a particular coal contains 2.8 % sulfur by mass. When this coal is burned, the sulfur is converted into sulfur dioxide gas. The sulfur dioxide is reacted with calcium oxide to form solid calcium sulfite. If the coal is burned in teh DPH power plant that uses 2300 tons of coal per day, what is the daily production of calcium sulfite, if the conversion is 98%? if 50 pounds of calcium oxide costa $13.50 how much does DPH power plant per day for CaO?Explanation / Answer
Percentage of sulphur = 2.8%
Total sulphur in 2300 tons coal = 2300 x 2.8/100
= 64.4 tons
Reaction of sulphur:
S+ O2 >> SO2
2 SO2 + 2 CaO >> 2CaSO3 + O2
Mass of sulphur = 64.4 tons
= 64.4 x 106 g
Moles of sulphur = 64.4 x 106 /32
= 2.0125 x 106 moles
moles of sulphur = moles CaSO3
Mass CaSO3 = 120.17 g/mol x 2.0125 x 106 moles = 241.8 x 106 g = 241.8 tons
Daily production = 241.8 tons x 0.98 = $ 122.445
1 pound = 0.4535 kg
Cost per pound = $0.27
Cost per kg = $0.122445
Cost per ton = $0.122445 x 1000
= $ 122.445
Total cost = $ 122.445 x 237
=$29019