The decomposition of N2O5 in carbontetrachloride proceeds as follows: 2N2O5---> 4NO2 +O2. The rate law is first order inN2O5. At 64o C the rateconstant is 4.82 x 10-3. A) write the rate law for the reaction B) What is the rate of reaction when[N2O5] = 0.0240 M? C) What happens to the rate when the concentration ofN2O5 is doubled to 0.0480 M? The decomposition of N2O5 in carbontetrachloride proceeds as follows: 2N2O5---> 4NO2 +O2. The rate law is first order inN2O5. At 64o C the rateconstant is 4.82 x 10-3. A) write the rate law for the reaction B) What is the rate of reaction when[N2O5] = 0.0240 M? C) What happens to the rate when the concentration ofN2O5 is doubled to 0.0480 M? A) write the rate law for the reaction B) What is the rate of reaction when[N2O5] = 0.0240 M? C) What happens to the rate when the concentration ofN2O5 is doubled to 0.0480 M?
Explanation / Answer
A. Since the rate las is first order that means that therate equation is Rate=k[N2O5] B. The rate of reation as .0240 M 4.82*10^-3*.024=1.16*10^-4 C. The rate doubles as the concentration doubles. rate=2.32*10^-4