Mass of Cu= 64.1g Mass of water= 60.33g temp of Cu= 99.4 degrees C initial temp= 26.6 degrees C final temp= 33.1 degrees C I need to know if I have the correct heat lost and heat gainedfigures along with how to solve for the Heat Capacity of theCalorimeter Heat lost by Cu= -1636.18 J heat gained by water= 1639.17 J Mass of Cu= 64.1g Mass of water= 60.33g temp of Cu= 99.4 degrees C initial temp= 26.6 degrees C final temp= 33.1 degrees C I need to know if I have the correct heat lost and heat gainedfigures along with how to solve for the Heat Capacity of theCalorimeter Heat lost by Cu= -1636.18 J heat gained by water= 1639.17 J
Explanation / Answer
Heat gain by water Q = M C dt where M = mass of water = 60.33 g C= specific heat = 4.186 J / g oC dt =change in temp = 33.1 - 26.6 So,Q = 1641.52 J heat lost by Cu Q ' = - m c dt ' where m = mass of copper = 64 .1 g Specific heat of Cu is c = 0.386 J / g oC temp difference dt ' = 99.4 - 33.1 substitue values weget Q ' = - 1640.43 J