Question
CH3OH (g) --> CO (g) + 2H2(g) ;H=90.7 kJ (a) Is heat absorbed or released in the course of thisreaction? (b)Calculate the amount of heat transfer when 40.7 g ofCH3OH gas is decomposed by the reaction at constanttemperature. (c) For a given sample of CH3OH, the enthalpychange on reaction is 25.8 kJ.How many grams of hydrogen gases areproduced? (d) how many CH3OH (g) --> CO (g) + 2H2(g) ;H=90.7 kJ (a) Is heat absorbed or released in the course of thisreaction? (b)Calculate the amount of heat transfer when 40.7 g ofCH3OH gas is decomposed by the reaction at constanttemperature. (c) For a given sample of CH3OH, the enthalpychange on reaction is 25.8 kJ.How many grams of hydrogen gases areproduced? (d) how many (a) Is heat absorbed or released in the course of thisreaction? (b)Calculate the amount of heat transfer when 40.7 g ofCH3OH gas is decomposed by the reaction at constanttemperature. (c) For a given sample of CH3OH, the enthalpychange on reaction is 25.8 kJ.How many grams of hydrogen gases areproduced? (d) how many
Explanation / Answer
(a). In the given problem H is positive .i.e., itabsorbes heat (b). CH3OH (g) --> CO (g) + 2H2(g) ;H=90.7 kJ 32 g of CH3 OH -----> 90.7 kJ of energy 40.7 g of CH3 OH------> ? from above ? = 90.7 kJ * ( 40.7 / 32 ) = 115.35 kJ (c). 32 g of CH3 OH -----> 90.7kJ of energy X of CH3 OH------> 25.8 kJ from above , X = 25.8kJ * ( 32 / 90.7 kJ ) =9.102 g of CH3 OH 32 g of CH3OH produces 4 g of Hydrogen So, 9.102 g of CH3Oh produces [ ( 9.102 / 32 ) * 4 g ]of Hydrogen 32 g of CH3 OH -----> 90.7 kJ of energy 40.7 g of CH3 OH------> ? from above ? = 90.7 kJ * ( 40.7 / 32 ) = 115.35 kJ (c). 32 g of CH3 OH -----> 90.7kJ of energy X of CH3 OH------> 25.8 kJ from above , X = 25.8kJ * ( 32 / 90.7 kJ ) =9.102 g of CH3 OH 32 g of CH3OH produces 4 g of Hydrogen So, 9.102 g of CH3Oh produces [ ( 9.102 / 32 ) * 4 g ]of Hydrogen X of CH3 OH------> 25.8 kJ from above , X = 25.8kJ * ( 32 / 90.7 kJ ) =9.102 g of CH3 OH 32 g of CH3OH produces 4 g of Hydrogen So, 9.102 g of CH3Oh produces [ ( 9.102 / 32 ) * 4 g ]of Hydrogen