A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh... a)
ID: 75757 • Letter: A
Question
A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh...a) how many ML of KOHis required to reach equivalence point?
b) what is the PH at midpoint? for this questionwe do not divide bytwo...I believe, but i dotn knwo why...
C) what is the PH at end point...? A) .05L x .35M = .0175.... .0175/.173MKoH= .1011 L--->101.1 ML(the ans asks forML) B) SINCE THE GIVEN IS KA the PH IS JUST THE NEGATIVELOG... -log 1.4 x 10-4 = 3.85 = PH C) PH at endpoint** this is where i have alittle trouble KOH --> K+ + OH- .0175 / .035L + .1011===== .128 x2/.128= 1.4 x 10^-4 x2= 1.8 x 10^ -5 X2= .0042 -log .0042= 2.37 Poh 14-2.37= 11.62= PH can somoen tell me if i did this right?? A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh...
a) how many ML of KOHis required to reach equivalence point?
b) what is the PH at midpoint? for this questionwe do not divide bytwo...I believe, but i dotn knwo why...
C) what is the PH at end point...? A) .05L x .35M = .0175.... .0175/.173MKoH= .1011 L--->101.1 ML(the ans asks forML) B) SINCE THE GIVEN IS KA the PH IS JUST THE NEGATIVELOG... -log 1.4 x 10-4 = 3.85 = PH C) PH at endpoint** this is where i have alittle trouble KOH --> K+ + OH- .0175 / .035L + .1011===== .128 x2/.128= 1.4 x 10^-4 x2= 1.8 x 10^ -5 X2= .0042 -log .0042= 2.37 Poh 14-2.37= 11.62= PH can somoen tell me if i did this right??