Assuming that the appropriate volumetric flasks are available, describe how we w
ID: 761887 • Letter: A
Question
Assuming that the appropriate volumetric flasks are available, describe how we would make these solutions: (a)175 mL of a 1.14 M solution of NH4Br in water (b)1.35 L of a 0.825 M solution of NaI in water (c) 330 mL of a 0.16 M solution of ethanol, C2H5O, in waterExplanation / Answer
You really should be struggling on this kind of question. --------------------------- M = Molarity = moles/liter so 1.14 M = 1.14 moles/liter NaBr MW = 102.894 g/mol , volume = 0.175 liter 1.14 moles liter = xmoles /0.175 liter ==> xmole = 0.1995 moles 0.1995 moles * (102.894 g/mole) = 20.53 g take 20.53 g NaBr and dilute to 175 ml H2O will give 1.14 M you solve others ------------------------ w/w = weight solute/weight(solvent+solute) * 100 let x = grams of H2S then 500g - x = weight H20 x/(x+500-x)*100 = 5.32 ==> x/500 =0.0532, x = 26.6 g dissolve 26.6 g H2S in 473.4 g H20 to get 500.0g of a 5.32 w/w% H2S soln in water. you solve the rest.