1.- At 25oC, the following heats of reaction areknown: 2ClF(g) + O2(g) ----> Cl2O(g)+ F2O Horxn= 167.4 kJ/mol 2ClF3(g) + 2O2(g) ---->Cl2O(g) + 3F2O(g) Horxn= 341.4 kJ/mol 2F2(g) + O2(g) ---->2F2O(g) Horxn= -43.4 kJ/mol At the same temperature, use Hess's law to calculateHorxn for the reaction: ClF(g) + F2(g) ----> ClF3(g) a) -217.5 kJ/mol b) -130.2kJ/mol c) 217.5kJ/mol d) 465.4 kJ/mol e)-108.7 kJ/mol 1.- At 25oC, the following heats of reaction areknown: 2ClF(g) + O2(g) ----> Cl2O(g)+ F2O Horxn= 167.4 kJ/mol 2ClF3(g) + 2O2(g) ---->Cl2O(g) + 3F2O(g) Horxn= 341.4 kJ/mol 2F2(g) + O2(g) ---->2F2O(g) Horxn= -43.4 kJ/mol At the same temperature, use Hess's law to calculateHorxn for the reaction: ClF(g) + F2(g) ----> ClF3(g) a) -217.5 kJ/mol b) -130.2kJ/mol c) 217.5kJ/mol d) 465.4 kJ/mol e)-108.7 kJ/mol