Stock Solutions: Suppose you choose to prepare a stock solution of red dye #40 b
ID: 775815 • Letter: S
Question
Stock Solutions:Suppose you choose to prepare a stock solution of red dye #40 by measuring 0.05 g of dye powder, and making a 100 mL dye solution with volumetric flask. What is the molarity of this stock solution (in mol/L)? (Hint: Convert mass of dye powder to the number of moles first using molar mass) Stock Solutions:
Suppose you choose to prepare a stock solution of red dye #40 by measuring 0.05 g of dye powder, and making a 100 mL dye solution with volumetric flask. What is the molarity of this stock solution (in mol/L)? (Hint: Convert mass of dye powder to the number of moles first using molar mass)
Suppose you choose to prepare a stock solution of red dye #40 by measuring 0.05 g of dye powder, and making a 100 mL dye solution with volumetric flask. What is the molarity of this stock solution (in mol/L)? (Hint: Convert mass of dye powder to the number of moles first using molar mass)
Explanation / Answer
number of moles = mass /molar mass
=0.05 / 40
=0.00125 mol
Volume =100 mL =0.1 L
Molarity = number of moles/ volume
= 0.00125/0.1
=0.0125 mol/L